6 lat jesteśmy z Wami

Liczniki internetowe

OFICJALNY PORTAL   INTERNETOWEJ TV CKiE 

PIERWSZA TELEWIZJA INTERNETOWA W POWIECIE MIĘDZYCHODZKIM

LUDZIE FILMU URODZENI W KWILCZU

Franciszek Brodniewicz (ur. 29 listopada 1892 w Kwilczu, zm. 17 sierpnia 1944 w Warszawie) 

polski przedwojenny aktor filmowy i teatralny.

 

Był czołowym amantem polskiego kina międzywojennego. Sławę przyniosły mu role zagrane w: "Trędowatej", "Doktórze Murku" oraz "Wiernej rzece". W czasie okupacji hitlerowskiej odmówił współpracy przy filmach tworzonych za pieniądze okupanta. Takie zachowanie było odpowiedzą aktora na apel Związku Artystów Scen Polskich o nie współpracowaniu z hitlerowcami. Odmówił okupantom udziału w filmie "Heimkehr", który ukazywał negatywny obraz Polaka.

Pracował jako kelner w jednej z kawiarni na warszawskim Śródmieściu. Z czasem awansował na kierownika sali. W swoim mieszkaniu ukrywał Żydówkę Rachelę Adler. Pomógł w ucieczce swojemu sąsiadowi ściganemu przez gestapo. Zmarł podczas powstania warszawskiego w swoim mieszkaniu przy ulicy Złotej 73, na skutek nieleczonej choroby wieńcowej, która wywołała zawał serca po tym, jak w podwórzu kamienicy wybuchła bomba lotnicza.

Walerian Borowczyk (ur. 2 września 1923 w Kwilczu, zm. 3 lutego 2006 w Paryżu) 

artysta plastyk, scenarzysta i reżyser filmów animowanych oraz pełnometrażowych filmów aktorskich.

Scenograf, autor zdjęć i pisarz.

Walerian Borowczyk uważany jest za największego na świecie twórcę artystycznego kina erotycznego, a także współtwórcę polskiej szkoły plakatu, polskiej szkoły animacji oraz pioniera surrealistycznego kina absurdu. Laureat wielu nagród za twórczość plastyczną i filmową, a także honorowych odznaczeń m.in. Złotego Medalu Prezydenta Włoch i nagrody Maxa Ernsta za całokształt twórczości w dziedzinie filmu animowanego.

Kreator stron www - przetestuj!